Familja
Çfarë nuk duhet të bëni gjatë shtatzënisë

Çfarë nuk duhet të bëni gjatë shtatzënisë

Shtatzënia, kur nuk ka komplikime të veçanta, është një gjendje fiziologjike, si e tillë nuk do t` ju ndalojë nga kryerjen e aktiviteteve tuaja normale. Megjithatë trupi juaj perballet me ndryshime hormonale dhe fizike te cilat ndryshojne jave pas jave.
Pra, kjo është e natyrshme për të pyetur se çfarë duhet të bëni dhe çfarë nuk duhet të bëni për të jetuar një shtatzëni të qetë.

1. Nëse ju mendoni se ju jeni shhtazane pas testi i bere ne shtepi rezultoi pozitiv mund ti nenshtroheni edhe nje analize gjaku per ta vertetuar ate.
2. Lini nje takim me gjinekologun.
3. Ndiq keshillat e gjinekologut dhe bej testet e gjakut dhe te urines qe ai te kerkon
4. Merrni acid folik menjëherë (nëse nuk keni marre tashmë ) për të paktën 12 javet e para të shtatzënise.
5. Hani mirë, zgjidhni ushqime të shëndetshme dhe mundesisht ” bio”
6. Pasurojeni ushqimin tuaj me fruta dhe perime.
7. Nese nuk jeni imun ndaj toxoplasmosis nuk mund të hani mish aq me shume pak te skuqur,por disa mjeke nuk vene kufizime dhe lejonje konsumimin e mishit.
Pastrojeni shume mire frutat dhe perimet para se ti konsumoni.
Mundesisht ne kete periudhe pakesoni kontaktet me kafshet shtepiake.
8. Mos hani vezë jo shume te skuqura ose mund te shmangni konsumimin e tyre.Majonezen megjithese permban veze mund ta konsumoni lirisht sepse ju eshte neneshtruar proceseve industriale mire te kontrolluara
9. Mos hani mëlçi. Në fakt, konsumimi i mëlçisë është mjaft i diskutuar, ka nga ata që e pranojnë atë dhe ata që e kundershtojne.Cili është problemi me konsumimin e mëlçive?
Ato përmbajne vitaminë A në sasi të mëdha. Disa studime thonë se një futje e tepruar e vitaminës A mund të dëmtojë fëmijën dhe rekomandohen te shmangen ushqimet që përmbajnë sasi të mëdha. Kujdes edhe me kremrat me Retinol, edhe ato janë të bazuara në vitaminë A.
10. Pini qumësht.
Konsumoni një gotë para se të shkoni në shtrat mund t`ju ndihmojë në parandalimin e spazmave te muskujve qe jane te lidhura me mungesen e kaciumit .
11. Preferohen ushqime të pasura në vitaminë C, ajo ka meritën e madhe per të nxitur perthithjen e hekurit dhe kështu ndihmon për të reduktuar rrezikun e anemisë.
12. Pasurojnë dietën tuaj me peshk.
13. Shtoni lengun e boronices ne dieten tuaj
Boronica mund te ndihmoje në parandalimin e infeksioneve të traktit urinar.
14. Mos u alarmoni nga kapsllëku, është absolutisht normale!
Mos e merrni laxativ, por plotesoni dietën tuaj me fruta dhe perime, fibra, drithëra dhe kos. Gjithashtu makarona dhe orizi janë aleatë të mire kundër këtij problemi. Kurrë mos harroni te konsumoni shume uje.

Burimi : http://www.vitadamamma.com/8140/cosa-non-fare-in-gravidanza.html

Recommendation
Join us our Social Media Channels:
Subscribe to our newsletter to get the latest updates on products and offers!
Copyright © 2024 Italmed. All rights reserved.
Privacy Policy Terms of Use Sales and Refunds