Mindful at
 • our partners
 • life
 • what we do
 • everything
 • our customers
 • you
Our Vision

By 2030, become the largest pharmaceutical company in the Western Balkans’ region with a particular focus on corporate sustainability, ethics over profit, qualitative products and healthy relations with our partners and customers.

Read More
 • Përshtati:
  Italmed
  Këshilla nga ekspertët!
  Përfitimet e vrapimit në mëngjes

  Vrapimi është pa dyshim një mënyrë e shkëlqyeshme për të arritur qëllimet tuaja të fitnesit. Miliona njerëz, të rinj dhe të moshuar, merren me vrap për shkak të shumë përfitimeve të tij.

  Pyetja në mendjet tona sot është nëse ekziston një kohë specifike që është më e mira për të vrapuar. A ka rëndësi madje? Me siguri do të keni parë një numër të madh njerëzish që vrapojnë në dritën e hershme të mëngjesit dhe kanë menduar se çfarë i motivon ata. Epo, rezulton se zogu i hershëm me të vërtetë kap krimbin, siç thotë një fjalë e vjetër e mençur. Sipas hulumtimit, koha më e mirë për të vrapuar është herët në mëngjes.
  Këtu janë disa nga përfitimet e vrapimit herët:

  1. Përmirëson produktivitetin tuaj për ditën

  Ushtrimi ju jep stimulim mendor dhe fizik, rrit vigjilencën tuaj dhe ju ndihmon të ngriheni nga shtrati në kohën e duhur.

  2. Përmirëson shëndetin e zemrës

  Hulumtimet tregojnë se vrapuesit kanë një rrezik 27% më të ulët të vdekjes së hershme dhe një rrezik 30% më të ulët të vdekjes nga problemet kardiovaskulare.

  3. Ndërtoni metabolizëm të fortë

  Nëse po kërkoni të qëndroni në gjendje të mirë ose po përpiqeni të humbni peshë, nuk doni që trupi juaj të grumbullojë yndyrë, vrapimi ëdhtë ideal.

  4. Shëndet më i mirë

  Ka qenë një kohë kur njerëzit mendonin se vrapimi ishte i keq për nyjet tuaja. Sidoqoftë, studimet e fundit kanë treguar se vrapuesit kanë më pak të ngjarë të zhvillojnë probleme të përbashkëta. Arsyeja për këtë është se vrapuesit ka të ngjarë të jenë të aftë dhe të kenë më pak peshë duke ulur kështu sasinë e tendosjes në nyje.

  5. Përmirësimi i shëndetit mendor

  Ju mund ta shikoni një vrapim në mëngjes si një investim në trupin tuaj. Kjo krijon një ndjenjë të vetëvlerësimit dhe arritjeve. Vrapimi jashtë është veçanërisht i dobishëm, pasi ju jep kohë për të parë pamjet e bukura të natyrës.

  6. Gjumi i përmirësuar

  Studimet tregojnë se njerëzit që punojnë në mëngjes kalojnë më shumë kohë në gjumë të thellë sesa ata që stërviten pasdite ose në mbrëmje.

  Sapo të krijoni një rutinë të shkuarjes në shtrat dhe zgjimit në të njëjtën kohë çdo ditë, gjumi juaj do të përmirësohet.

  7. Ndihmon për të krijuar qëndrueshmëri

  Vrapimi në mëngjes ju lejon të siguroni që të merrni stërvitjen tuaj thelbësore pa e shtyrë. Kjo gjithashtu ju ndihmon të lironi mbrëmjet tuaja për t’u shoqëruar dhe relaksuar.

  Lexo më shumë
 • Përshtati:
  Italmed
  Këshilla nga ekspertët!
  Si të shmangni shtimin e peshës pas moshës 40 vjeç?

  Dietat për të humbur peshë janë ndër temat më të diskutuara në botë: shumica e njerëzve do të dëshironin të dukeshin më mirë duke humbur disa kile të tepërta. Por pas moshës 40 vjeç, të paturit e një figure të hollë bëhet më e vështirë, pasi metabolizmi bëhet më i ngadaltë për të shndërruar ushqimin në energji.

  Më poshtë ju sugjerojmë disa këshilla, veçanërisht të dedikuara për gratë mbi 40 vjeç, për të humbur peshë në mënyrë efektive dhe pa pasur nevojë të adoptojnë dieta tepër kufizuese, të cilat mund të jenë të rrezikshme dhe joproduktive.
  🧠 Stresi. Këshilla e parë ka të bëjë padyshim me gjendjen shpirtërore. Stresi duhet të shmanget dhe të hiqet, pasi nivelet e larta të kortizolit (hormoni i stresit) mund të rrisin dhjamin në bark.
  🌿Marrja e një luge vaj ulliri në stomak bosh, në fakt, na ndihmon të shndërrojmë ushqimin në energji, duke shmangur thithjen dhe për pasojë formimin e yndyrës. Ky është një ilaç i thjeshtë, por veçanërisht efektiv.
  🏃♀️Rekomandohet edhe aktiviteti fizik: mjafton të ecësh 20 minuta në ditë për të vërejtur një ndryshim. Mundohuni të përdorni shkallët sesa ashensorin, merrni makinën më pak dhe shkoni në palestër.
  Lexo më shumë
 • Përshtati:
  Italmed
  Këshilla nga ekspertët!
  Çfarë është Autizmi?

  Autizmi, ose çrregullimi i spektrit të autizmit (ASD), i referohet një gamë të gjerë gjendjeve të karakterizuara nga sfida me aftësi shoqërore, sjellje të përsëritura, vështirësi në të folur dhe komunikim joverbal.

  Ne e dimë që nuk ka vetëm një lloj autizmi, por shumë nëntipe, të ndikuar nga një kombinim i faktorëve gjenetikë dhe mjedisorë. Për shkak se autizmi është një çrregullim i spektrit, secili person me autizëm ka një grup të veçantë të pikave të forta dhe sfidave. Mënyrat në të cilat njerëzit me autizëm mësojnë, mendojnë dhe zgjidhin problemet mund të shkojnë nga përsosje në disa fusha deri tek vështirësi të rënda në sfida të tjera. Disa njerëz me ASD mund të kenë nevojë për mbështetje të konsiderueshme në jetën e tyre të përditshme, ndërsa të tjerët mund të kenë nevojë për më pak mbështetje dhe, në disa raste, të jetojnë plotësisht të pavarur.
  Disa faktorë mund të ndikojnë në zhvillimin e autizmit janë të tilla si çrregullime gastrointestinale (GI), kriza ose çrregullime të gjumit, si dhe sfida të shëndetit mendor të tilla si ankthi, depresioni dhe çështjet e vëmendjes.
  Simptomat e autizmit zakonisht bëhen të dukshme gjatë fëmijërisë së hershme, midis moshës 12 dhe 24 muajsh. Sidoqoftë, simptomat mund të shfaqen edhe më herët ose më vonë.Simptomat e hershme mund të përfshijnë një vonesë të theksuar në zhvillimin gjuhësor ose shoqëror.
  DSM-5 ndan simptomat e autizmit në dy kategori:

  1. probleme me komunikimin dhe ndërveprimin shoqëror, dhe

  2. modele të kufizuara ose të përsëritura të sjelljes ose aktiviteteve.

  Problemet me komunikimin dhe ndërveprimin shoqëror përfshijnë:
  1. 🗣Vështirësitë në komunikim si:

  ▫️Vështirësitë në ndarjen e emocioneve, ndarjen e interesave ose mbajtjen e një bisede,

  ▫️probleme në çështje me komunikimin joverbal, të tilla si probleme në mbajtjen e kontaktit me sy ose leximin e gjuhës së trupit,

  ▫️vështirësitë në zhvillimin dhe mirëmbajtjen e marrëdhënieve shoqërore.

  2. 🧩Modelet e kufizuara ose të përsëritura të sjelljes ose aktiviteteve përfshijnë:

  ▫️lëvizje të përsëritura

  ▫️respektimi i ngurtë i rutinave ose sjelljeve specifike

  ▫️një rritje ose ulje e ndjeshmërisë ndaj informacionit specifik nga rrethina e tyre, të tilla si një reagim negativ ndaj një tingulli specifik

  ▫️interesa ose preokupime të fiksuara

  Individët vlerësohen brenda secilës kategori dhe vërehet ashpërsia e simptomave të tyre.

  Për të marrë një diagnozë ASD, një person duhet të shfaqë të tre simptomat në kategorinë e parë dhe të paktën dy simptoma në kategorinë e dytë.

  Hulumtimet tregojnë se ndërhyrja e hershme çon në rezultate pozitive më vonë në jetë për njerëzit me autizëm.

  Disa personalitete të njohura me autizëm janë:

  ▫️ Albert Einstein

  ▫️ Isaac Newton

  ▫️ Thomas Jefferson

  ▫️ Andy Warhol

  ▫️ Michelangelo 

  Lexo më shumë
 • Përshtati:
  Italmed
  Këshilla nga ekspertët!
  Çfarë nuk duhet të bëni gjatë shtatzënisë

  Çfarë nuk duhet të bëni gjatë shtatzënisë

  Shtatzënia, kur nuk ka komplikime të veçanta, është një gjendje fiziologjike, si e tillë nuk do t` ju ndalojë nga kryerjen e aktiviteteve tuaja normale. Megjithatë trupi juaj perballet me ndryshime hormonale dhe fizike te cilat ndryshojne jave pas jave.
  Pra, kjo është e natyrshme për të pyetur se çfarë duhet të bëni dhe çfarë nuk duhet të bëni për të jetuar një shtatzëni të qetë.

  1. Nëse ju mendoni se ju jeni shhtazane pas testi i bere ne shtepi rezultoi pozitiv mund ti nenshtroheni edhe nje analize gjaku per ta vertetuar ate.
  2. Lini nje takim me gjinekologun.
  3. Ndiq keshillat e gjinekologut dhe bej testet e gjakut dhe te urines qe ai te kerkon
  4. Merrni acid folik menjëherë (nëse nuk keni marre tashmë ) për të paktën 12 javet e para të shtatzënise.
  5. Hani mirë, zgjidhni ushqime të shëndetshme dhe mundesisht ” bio”
  6. Pasurojeni ushqimin tuaj me fruta dhe perime.
  7. Nese nuk jeni imun ndaj toxoplasmosis nuk mund të hani mish aq me shume pak te skuqur,por disa mjeke nuk vene kufizime dhe lejonje konsumimin e mishit.
  Pastrojeni shume mire frutat dhe perimet para se ti konsumoni.
  Mundesisht ne kete periudhe pakesoni kontaktet me kafshet shtepiake.
  8. Mos hani vezë jo shume te skuqura ose mund te shmangni konsumimin e tyre.Majonezen megjithese permban veze mund ta konsumoni lirisht sepse ju eshte neneshtruar proceseve industriale mire te kontrolluara
  9. Mos hani mëlçi. Në fakt, konsumimi i mëlçisë është mjaft i diskutuar, ka nga ata që e pranojnë atë dhe ata që e kundershtojne.Cili është problemi me konsumimin e mëlçive?
  Ato përmbajne vitaminë A në sasi të mëdha. Disa studime thonë se një futje e tepruar e vitaminës A mund të dëmtojë fëmijën dhe rekomandohen te shmangen ushqimet që përmbajnë sasi të mëdha. Kujdes edhe me kremrat me Retinol, edhe ato janë të bazuara në vitaminë A.
  10. Pini qumësht.
  Konsumoni një gotë para se të shkoni në shtrat mund t`ju ndihmojë në parandalimin e spazmave te muskujve qe jane te lidhura me mungesen e kaciumit .
  11. Preferohen ushqime të pasura në vitaminë C, ajo ka meritën e madhe per të nxitur perthithjen e hekurit dhe kështu ndihmon për të reduktuar rrezikun e anemisë.
  12. Pasurojnë dietën tuaj me peshk.
  13. Shtoni lengun e boronices ne dieten tuaj
  Boronica mund te ndihmoje në parandalimin e infeksioneve të traktit urinar.
  14. Mos u alarmoni nga kapsllëku, është absolutisht normale!
  Mos e merrni laxativ, por plotesoni dietën tuaj me fruta dhe perime, fibra, drithëra dhe kos. Gjithashtu makarona dhe orizi janë aleatë të mire kundër këtij problemi. Kurrë mos harroni te konsumoni shume uje.

  Burimi : http://www.vitadamamma.com/8140/cosa-non-fare-in-gravidanza.html

  Lexo më shumë
 • Përshtati:
  Italmed
  Këshilla nga ekspertët!
  Karakteristikat e mrekullueshme shëruese të çajit bimor të gjethes së ullirit

  Pema e ullirit është ndoshta një nga më emblematikët e kulturës sonë.

  Vaji i ullirit është një nga më të shëndetshmit dhe dhjetëra përfitime shëndetësore lidhen me konsumimin e tij.
  Por edhe gjethet kane veti lurative.
  Me këto gjethe mund të përgatisni një çaj bimor që na lejon të shijojmë të gjitha vetitë e tyre.

  Ul kolesterolin e keq dhe rregullon presionin e gjakut
  Një tepricë e kolesterolit të keq në gjak është një faktor rreziku për zhvillimin e sëmundjes koronare të zemrës. Studime të ndryshme kanë treguar se evropina, një përbërje që përmbahet në gjethet e ullirit, mund të ngadalësojë oksidimin e kolesterolit. Çaji i gjetheve të ullirit gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut.

  Efekt antioksidues dhe anti-plakje
  Përbërjet antioksiduese të përfshira në çajin e gjetheve të ullirit vonojnë dhe parandalojnë oksidimin e molekulave të tjera, të shkaktuara nga radikalet e lira. Ky oksidim shoqërohet me çrregullime të shumta dhe gjithashtu me sëmundje neurodegjenerative.

  Ftohjet, kollitjet dhe herpeset
  Gjethet e ullirit kanë veti antivirale, antibakteriale dhe antifungale që ndihmojnë në rritjen e mbrojtjes. Oleuropein, një përbërje që përmbahet në gjethet e ullirit, është shumë efektive në luftimin e herpesit, gripit dhe llojeve të tjera të viruseve dhe baktereve që shkaktojnë ftohje dhe kollitje.

  Eshtë diuretik
  Çaji i gjetheve të ullirit shkakton një rritje të prodhimit të urinës, duke nxitur eliminimin e papastërtive dhe parandalimin e formimit të gurëve të tëmthit.

  Lehtëson aciditetin e stomakut
  Pirja e një çaji me gjethe ulliri pas ngrënies ndihmon në zvogëlimin e sekrecioneve gastrike, duke parandaluar dhe lehtësuar acidin e stomakut. Ky çaj bimor ndihmon gjithashtu në shërimin e ulcerave të stomakut.

  Parandalon kancerin
  Gjethet e ullirit përmbajnë flavonoide dhe polifenole, substanca që parandalojnë degjenerimin qelizor dhe zhvillimin e tumoreve. Padyshim, çaji bimor nuk është menduar si një kurë për kancerin ose si një ilaç i sigurt për parandalimin e tij.

  Si të përgatitni çajin me gjethe ulliri?
  Receta për çajin bimor të gjetheve të ullirit është me të vërtetë e thjeshtë. Zieni 250 ml ujë , pastaj hiqeni nga sobë dhe shtoni një lugë gjelle me gjethe ulliri organike dhe të patrajtuara.

  Lëreni për 5-10 minuta, pastaj filtrojeni dhe pijeni. Nëse është e nevojshme, ëmbëlsojeni vetëm me mjaltë blete.

  Perktheu dhe pershtati:Italmed
  Burimi :Rimedio naturale

  Lexo më shumë
Join us our Social Media Channels:
Subscribe to our newsletter to get the latest updates on products and offers!
Copyright © 2024 Italmed. All rights reserved.
Privacy Policy Terms of Use Sales and Refunds